Harku vallale nime andnud Harku alevikus on elanikke viimase 30 aasta jooksul püsivalt alla 700. 1990ndate alguses kujundasid aleviku identiteedi 2 olulist asutust: Eksperimentaalbioloogia Instituut ja Harku Vangla.
Instituudi peahoone Harku mõisas koos 3 laborihoonega moodustas ligi 200 töötajaga teaduslinnaku, kus töötas palju kohalikke. Ka elumajad Instituudi tee 16 ja 18 olid ehitatud 1960ndatel instituudi töötajatele. Instituudi peahoones
asunud valimisjaoskonnas said kohalikud elanikud hääletada Eestile olulistes küsimustes – iseseisvusreferendum 1991, Riigikogu ja kohaliku omavalitsuse valimistel 90ndatel. Ka rublade vahetamine eesti kroonideks 1992 toimus sealsamas. 2003 avas mõis uksed barokkansambli Corelli Consort kontserdiks koos Jüri Kuuskemaa kõnelustega mõisa ajaloost. Instituut lõpetas tegevuse Harkus 2012. Mälestuseks möödunud aegadest on jäänud nimed: Instituudi tee ning Bioloogia ja Instituudi bussipeatused. Harku mõisa renoveeritakse OÜ Baula Arenduse poolt. OÜ on avatud suhtlemisele kogukonnaga.
Harku vanglas töötas hulgaliselt aleviku elanikke, kes moodustasid venekeelse kogukonna oma traditsioonidega. Vangla töötajate lapsed käisid Harku Lastesõimes Põhja t. 1 kuni 1997, mil nad liideti Harku Lastepäevakoduga Instituudi tee 16 elamus. Eesti Vabariigi algusaeg tõi Harkusse ka pagulaste Väljasaatmiskeskuse Aia tänaval ja vabalt liikuvad kurdi rahvusest põgenikud, hiljem siiski kinnise asutusena kõrge tara taga. Praegu asub seal 2020.a. avatud Harku Sotsiaalkeskus. Harku Vangla suleti 2016.
Harku alevikus oli 90ndatel 2 poodi. 2000ndate alguseni tegutsenud Laagripood oli nõukaajal mõeldud vanglapersonalile. Instituudi tee ääres tegutses 90ndatel ETKVL kauplus-söökla, sidejaoskond, hoiukassa ja õhtusel
ajal töötav “kuum” baar. Nüüd on meil Keila TÜ kauplus ja sulgemissurvele vastu pidanud postkontor.
Uus aeg algas Harku alevikus nurgakivi panekuga keskusehoonele kevadel 2002. Hoones tegutsevad lasteaed, raamatukogu, perearstikeskus, skaudid.
Ilusate ruumide ja avara õuealaga lasteaias on sel aastal 124 last kuues rühmas. Lasteaia moto on HARKUS ON METSATARKUS. Lasteaia asumine ühes majas raamatukoguga võimaldab lapsi teadlikult tuua raamatute juurdehariduskava “Aitame lapsi lugema” raames.
Harku raamatukogu avas uksed külastajatele 10. mail 2003. Avamisel oli riiulitel 400 raamatut, tänaseks on kogu kasvanud 18 tuhande teavikuni. Üle 1600 lugeja on kasutanud raamatukogu teenuseid. Raamatukogu on saanud
kohalikuks kultuurikeskuseks. 2019. a avatud Seltsituba I korrusel annab võimaluse kogukondlikeks tegevusteks. Aleviku aktiivsed inimesed tulid 5. juulil 2018 kokku, et moodustada Harku Aleviku Külaselts. Selts on püüdnud teadvustada ja väärtustada Harku traditsioone ja pärandit, taaselustades instituudiaegse tiigijooksu. Külaseltsi suuremaks tegemiseks oli Harku linnuse varemete koristamine prahist Maailmakoristuspäeval 2019. Juba 13. juulil 2021 ootame külastajaid Harku valla avatud külade nädala Harku päevale.
30 a jooksul on korteriühistud kõik aleviku kortermajad renoveerinud. Uute elumajade valmimisega Instituud teel on toonud alevikku hulgaliselt noori peresid väikelastega. Harku valla 15 000. elanik Christer Anders sündis Harku
alevikus!
Harku valla arengukavas nähakse alevikku kui perspektiivset kanti ootel ja teoksil olevate planeeringutega. Elanike arvu kasv toob ehk arhitekt Indrek Allmanni projekteeritud Keskusehoone kõrvale ka algkooli ja spordihoone. Roheline keskkond Harku pargi ja metsa loodusradade näol rõõmustab meid kõiki!